dziewiątka

 

Kolejne spotkanie z młodzieżą w ramach Szkółki Ekologiczno – Wędkarskiej DZIEWIĄTKA w dniu 4 marca rozpoczęło się bardzo uroczyście. Niespodziewanie odwiedził nas Prezes Koła PZW nr 9 w Błoniu - Pan Bogdan Recielski, który przekazał informację o odznaczeniu czwórki naszych wychowanków - Magdaleny Jasińskiej, Bartosza Krzyżaka, Grzegorza Hulaka i Dominika Recielskiego odznaczeniami WZOROWY MŁODY WĘDKARZ. Odznaczenia te zostały uroczyście wręczone podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego naszego KOŁA PZW, które odbyło się w ostatnią niedzielę (28 lutego). Pan Prezes wręczył odznaczonym dzieciom DYPLOMY z gratulacjami od ZARZĄDU Koła PZW nr 9 w Błoniu.

Kolejną uroczystą częścią spotkania było wręczenie „NOMINACJI OLIMPIJSKICH” dzieciom startującym w Okręgowej OLIMPIADZIE MŁODZIEŻY WĘDKARSKIEJ, której pierwszy etap – część teoretyczna, odbędzie się 7 marca. Nasi reprezentanci na olimpiadę to:


Grupa do lat 12

BARTEK KRZYŻAK

WIOLETTA NOWICKA

JAKUB OLESZCZUK

DOMINIK PRZYBYSZ

STANISŁAW GLINKA

MAGDALENA JASIŃSKA

JAKUB PAMIĘTA


Grupa do lat 14

KACPER BOGUCKI

ADRIAN SZYCHOWSKI

Grupa do lat 16

AGATA PALIŃSKA

DOMINIK RECIELSKI

DAMIAN SITKIEWICZ

GRZEGORZ HULAK

KAMIL SZYCHOWSKI

Wszystkie dzieci biorące udział w Olimpiadzie otrzymały od Prezesa Bogdana Recielskiego znaczki z logo naszej „DZIEWIĄTKI”.

A potem było już prawdziwe „wędkarskie rzemiosło” – wiązanie haczyków i przyponów. Dominowały węzły - angielski i owijkowy, a spocone dłonie i zbolałe palce potwierdziły, że prawidłowe zawiązanie haczyka nie jest prostym zadaniem. Ale nikogo nie trzeba było namawiać do ćwiczeń - myślami wszyscy byli już na Olimpiadzie.


 

I wreszcie nadszedł dzień 7 marca 2010r - dzień wyjazdu na OKRĘGOWĄ OLIMPIADĘ MŁODZIEŻY WĘDKARSKIEJ. Zawody te rozgrywane są w konkurencjach:

  1. test ekologiczno – wędkarski z zakresu znajomości Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, etyki wędkarskiej, rozpoznawania ryb, roślin wodnych, ptaków chronionych oraz zwierząt wodnych,

  2. test sprawnościowo - wędkarski z umiejętności wykonania przyponów oraz zestawów wędkarskich.

Podczas zbiórki wyznaczonej na godz, 8.00 okazało się, że rozchorowało się dwóch naszych reprezentantów. Jednak osłabienie składu drużyny nie osłabiło ducha walki. Już w chwilę po wejściu do autokaru w ruch poszły żyłki i haczyki - doskonalono technikę wiązania przyponów. Korzystając z kolorowych ilustracji ćwiczyliśmy również rozpoznawanie gatunków ryb, roślin wodnych, ptaków i zwierząt. Wszystko wskazywało na to, że dzieci sumiennie przygotowały się do startu. Podróż minęła bardzo szybko i przed czasem dotarliśmy do Domu Wędkarza w Warszawie przy ul. Twardej 42.

Tutaj okazało się, że liczba uczestników Olimpiady ponad dwukrotnie przekroczyła ubiegłoroczną !!! Blisko setka dzieci startujących w trzech kategoriach wiekowych – do 12, do 14 i do 16 lat była dużym wyzwaniem organizacyjnym, szczególnie, że dołożono starań nad „utajnieniem” testów, i jak to zwykle bywa – maszyny powielające odmówiły posłuszeństwa.

Uczestnicy siadali przy stołach podzieleni na grupy wiekowe. Każde z dzieci otrzymało zestaw materiałów do testu sprawnościowo – wędkarskiego, na który składały się haczyki, żyłka, zwijadło na przypony, spławik. Każde z dzieci miało też swój długopis i nożyczki. Po blisko godzinnym oczekiwaniu wyproszono z sali wszystkich rodziców i instruktorów i rozpoczęto zawody. W pierwszej części dzieci z grupy wiekowej do 12 lat rozwiązywały test ekologiczno – wędkarski, a w tym czasie młodzież z grup wiekowych do 14 i do 16 lat wiązała przypony – jak najwięcej poprawnie zawiązanych przyponów w określonym czasie.

Po kilkudziesięciu minutach pierwsi zawodnicy z grup wiekowych do 14 i do 16 lat opuszczali salę. Po rumieńcach na twarzy widać było, że zadanie nie było łatwe. Małe haczyki, precyzyjnie określona długość przyponów oraz ograniczony czas stanowiły dodatkowe utrudnienie. Najczęściej udawało się zawiązać od jednego do trzech przyponów. A to zabrakło centymetra żyłki, a to węzeł nie wytrzymał próby wytrzymałościowej przeprowadzonej przez sędziego … Dobry wynik uzyskał Adrian Szychowski, wiążąc 5 przyponów.

Wkrótce pojawili się nasi najmłodsi zawodnicy – dobre humory wskazywały, że odpowiedzieli na większość pytań. Oni właśnie przystąpili do drugiej tury zawodów z największymi nadziejami na zwycięstwo, choć zdawali sobie sprawę, że stają przed trudną próbą. W tym samym czasie starsze grupy wiekowe rozwiązywały test ekologiczno -wędkarski.

Tym razem jako pierwsze salę opuszczały dzieci z grupy do 12 lat. Widać było zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Kilka poprawnie zawiązanych haczyków w tak krótkim czasie to naprawdę dobry wynik - szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie dzieci nabyły te umiejętność dopiero podczas zajęć w Dziewiątce. W tych okolicznościach wynik Magdaleny Jasińskiej – dziesięć zawiązanych haczyków i to przed upływem wyznaczonego czasu, dawał nadzieję na miejsce w ścisłej czołówce.

W dobrych nastrojach kończyli rozwiązywanie testów nasi starsi reprezentanci. Z ich relacji wynikało, że znali odpowiedzi na większość pytań. W tej sytuacji z niepokojem, ale i z nadzieją, oczekiwaliśmy na końcowe wyniki zawodów.

Okazało się jednak, że nie był to koniec współzawodnictwa. Ze względu na jednakową liczbę punktów, sędziowie zadecydowali o rozegraniu dogrywki w kategorii do lat 12. Zostali na nią zaproszeni również Wioletta, Jakub, Bartek, Kuba. Po kilku minutach powrócili z uśmiechami na twarzy – znali odpowiedzi na większość zadawanych pytań !!! Czekaliśmy z niepokojem na wyniki … A tu kolejna niespodzianka - kolejna dogrywka z udziałem Jakuba, Bartka i Kuby. Tak zaciętej walki nikt się nie spodziewał !!! Okazało się później, że dogrywka decydowała o miejscach od trzeciego w dół.

Ostatecznie w teście ekologiczno – wędkarskim w grupie wiekowej do 12 lat mieliśmy trzech reprezentantów w pierwszej szóstce !!! Swój pierwszy - ogromny sukces - odniosła Magdalena Jasińska, zajmując pierwsze miejsce !!! Jako jedyna bezbłędnie rozwiązała cały test !!! A dodatkowo okazało się, że pokonała „pewnego” kandydata do reprezentacji Polski w dyscyplinie spławikowej w kategorii kadetów !!!

Ostatecznie pięciokrotnie znaleźliśmy się w pierwszej szóstce klasyfikacji indywidualnej poszczególnych konkurencji oraz dwukrotnie w klasyfikacji drużynowej, zdobywając trzy puchary !!!

A miejsca zdobyte przez naszych zawodników:


Test ekologiczno – wędkarski

Grupa do 12 lat

            Indywidualnie  

                        1 miejsce  + puchar    – Magdalena Jasińska

                        5 miejsce                     - Jakub Pamięta

                        6 miejsce                     - Jakub Oleszczuk


Drużynowo

                         5 miejsce + puchar


Test sprawnościowo - wędkarski

  Indywidualnie

            Grupa do 12 lat

                        5 miejsce                     - Magdalena Jasińska

           

            Grupa do 14 lat

5 miejsce                     - Adrian Szychowski


Drużynowo

                        – 5 miejsce + puchar

Poza wyżej wymienionymi DZIEWIĄTKĘ reprezentowali:

Grupa do lat 12 – Bartek Krzyżak, Wioletta Nowicka, Stanisław Glinka

Grupa do lat 16 - Agata Palińska, Dominik Recielski, Damian Sitkiewicz, Grzegorz Hulak, Kamil Szychowski


Cała drużyna wracała w znakomitych nastrojach. A myślami wszyscy byłi już na drugiej części Olimpiady, która zostanie rozegrana w maju, a będą to zawody spławikowe, trójbój spinningowy oraz test sprawnościowy. Zapowiadają się wspaniałe zawody!!!


Nie możemy tutaj nie wspomnieć o pomocy Władz Miasta Błonia w zorganizowaniu wyjazdu. W imieniu całej drużyny - DZIĘKUJEMY !!!